مقالات

روغن کمپرسور

روغن کمپرسور

روغن های کمپرسور از دو جزء روغن پایه و افزودنی ها تشکیل شده است. افزودنی های روغن خواصی مانند: مقاومت در برابر اکسیداسیون، عدم کف کنندگی، مقاومت در برابر سایش، مقاوم در برابر زنگ زدگی، مقاوم در برابر خوردگی و … به روغن داده و باعث افزایش طول عمر روغن و تجهیز و کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات می گردد.

روغن کمپرسور

 

روغن های تحت فشار جهت استفاده در انواع کمپرسورهای اسکرو و پیستونی مناسب بوده و قطعات را روانکاری کرده و در برابر انواع شرایط سخت محافظت می نماید.

انواع روغن تجهیز هوای فشرده

1)اسکرو

2)پیستونی

 

روغن کمپرسور

انواع پارامترهای موثر در روغن

1)گرانروی

2)شاخص گرانروی

3)نقطه ریزش

4)نقطه اشتعال

5)فشار بخار 

6)نقطه احتراق

7)سطح تمیزی

8)عدم وجود ذرات معلق

9)افزودنی

روغن کمپرسور

گرانروی مناسب کمپرسورهای اسکرو و پیستونی

در صورتی که کمپرسور در منطقه با دمای پایین مورد استفاده قرار گیرد، روغن با ویسکوزیته (گرانروی) ISO VG 68 و برای منطقه گرم روغن کمپرسور با ویسکوزیته ISO VG 68 توصیه می گردد. همچنین برای کمپرسورهای پیستونی استفاده از روغن با ویسکوزیته ISO VG 100, 150 توصیه می شود. باید به این نکته توجه داشت که تنها عامل انتخاب روغن های کمپرسور ویسکوزیته نمی باشد. بلکه بسیاری از پارامترهای دیگر مانند: افزودنی های روغن، معدنی یا سنتیک بودن روغن، دمای کاری روغن و … موثر می باشد. جهت انتخاب روغن کمپرسور باید به کاتالوگ کمپرسور و توصیه سازنده کمپرسور بسیار توجه نمود، و با توجه به توصیه سازنده دستگاه روغن کمپرسور مناسب را انتخاب نمود.

شرکت صناکو دارای کارشناسان مجرب جهت مشاوره و فروش انواع روغن های با کیفیت در خدمت مشتریان محترم می باشد. از روغن های سنتیک PAO پلی آلفا آلفین و PG پلی آلکالین گلایکول جهت استفاده در انواع کمپرسورهای با شرایط کاری دما و فشار بالا می توان استفاده کرد.

روغن های سنتیک PAO, PG دارای افزودنی های مرغوبی می باشد که خواص مقاومت در برابر اکسیداسیون و زنگ زدگی و خوردگی و … به روغن داده و باعثافزایش راندمان کمپرسور می گردد.

جهت تعویض روغن با توجه به حجم مخزن می توان برای حجم مخزن کم بعد از 8000 ساعت کارکرد و برای مخزن های حجم بالا بعد از ارسال به آزمایشگاه آنالیز روغن و عدم تاییده آزمایشگاه، روغن را احیا یا تعویض نمود. روغن های کمپرسور قابلیت فیلترپذیری دارد و به دلیل دارا بودن خاصیت ضد گرفتگی باعث افزایش عمر فیلترها می گردد.

روغن کمپرسور

انواع برندهای تولید کننده روغن

1)موبیل MOBIL

2)توتال TOTAL

3)شل SHELL

4)بهران

5)ایرانول

6)نفت پارس

7)اینگرسولند

مزایای روغن های کمپرسور

1)مقاومت در برابر اکسیداسیون

2)مقاومت در برابر خوردگی

3)مقاومت در برابر زنگ زدگی

4)دارای خاصیت ضد کف کنندگی

5)دارای سطح تمیزی خوب

6)قابلیت انتقال حرارت خوب

7)قابلیت کارکرد در دمای پایین

8)فشار پذیری مناسب

9)نقطه اشتعال بالا جهت ایمنی

10)جداپذیری آب از روغن قابل قبول

11)کاهش تشیکل لجن و رسوب