مقالات

یاتاقان پمپ

یاتاقان پمپ

انواع یاتاقان در پمپ ها

یاتاقان در پمپ ها وظیفه ی نگهداری شافت در راستای مناسب و تحمل بارهای شعاعی و محوری وارده شده می باشد. معمولا بیرنگ ها تکیه گاه شافت بوده و بر اساس بارهای وارده طبقه بندی می شود. اگر بار وارده به صورت شعاعی باشد، یاتاقان ردیال یا شعاعی استفاده می شود. همچنین اگر بار وارده به صورت محوری باشد از بیرینگ کف گرد یا تراست استفاده می گردد. در صورتی که بارهای وارده به صورت ترکیبی از شعاعی و محوری باشد از رولربیرینگ ها استفاده می گردد. شرکت طاهران صنعت کوشا در زمینه فروش و مشاوره انواع یاتاقان و بلبرینگ و بیرینگ و رولربیرینگ چینی و ژاپنی و آلمانی  و skf و fag و کویو و ناچی فعالیت دارد. لطفا جهت ثبت سفارش و استعلام قیمت با کارشناسان شرکت تماس حاصل نمایید.

 

 

دسته بندی یاتاقان ها در پمپ

 1. یاتاقان غلطشی 
 2. بیرینگ لغزشی

 

اسلایدینگ بیرینگ یا لغزشی دارای اصطکاک بوده و ژورنال بیرینگ ها یا غلطشی بدون اصطکاک است. ژورنال ها به صورت شعاعی بوده و از آستین و ژورنال تشکیل شده که ژورنال قسمتی از شافت بوده که درون آستین قرار می گیرد. آستین بر روی ژورنال نصب و ثابت است. آستین به شکل استوانه ای بوده که به صورت یک یا چند تکه تولید می شود. جنس آستین برنز یا بابیت بوده که به آن بیرینگ های بابیتی گفته می شود. بیرینگ بوشی زیر مجموعه یاتاقان های ژورنال بوده که در این گروه آستین بدون بابیت بوده و شکلی شبیه به یک بوش دارد. بیرینگ غلطشی آنتی فیکشن می گویند. شاچمه یا عضو غلطان وظیفه تحمل بار شعاعی یا محوری را دارند. بال بیرینگ ها دارای رینگ داخلی و خارجی و نگهدارنده ساچمه و ساچمه می باشند. وظیفه نگهدارنده جدا نگهداشتن ساچمه ها می باشد. هر چقدر سطح تماس عضو غلتنده با سطح رینگ ها بیشتر باشد می تواند بار بیشتری تحمل نماید. 

 

دسته بندی یاتاقان ها در پمپ

بیرینگ یا یاتاقان در پمپ های نصب افقی

 1. در دو سر شافت یاتاقان درون محفظه یا هوسینگ نصب می شود. هوسینگ ممکن است با بدنه یکپارچه یا جدا نصب شود.
 2. یاتاقان های نصب شده به صورت داخلی و خارجی می باشد.
 3. بیرینگ داخلی بین بدنه و کوپلینگ قرار می گیرد.
 4. در پمپ افقی یاتاقان بندی شافت در یک جهت پروانه قرار می گیرد.
 5. به نزدیک ترین بیرینگ به پروانه داخلی و به دور ترین خارجی می گویند.
 6. یکی از مهمترین عوامل افزایش عمر کاری بیرینگ ها روانکاری و خنک کاری بوده که باید به درستی صورت گیرد. واتر جکر در قسمت هوزینگ نصب شده و وظیفه خنک کاری را به عهده دارد.

 

بیرینگ یا یاتاقان در پمپ های نصب افقی

 

برندهای تولید کننده بیرینگ

 1. skf
 2. fag
 3. nachi
 4. koyo
 5. ntn
 6. چینی

 

2 دیدگاه در “یاتاقان پمپ

 1. طاهری گفت:

  سلام بلبرینگ برای پمپ پمپیران میخواستم

  1. طاهری گفت:

   سلام کد فنی بلبرینگ مشخص گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *